Maszyny do formowania płyt (UA)

W 1956 roku ILLIG wyprodukował pierwszą maszynę do formowania próżniowego typu UA. Krok ten był kamieniem węgielnym, prowadzącym do rozwoju i sukcesów innych maszyn do termoformowania.

Typ UA - dane techniczne

Maszyny typu UA to maszyny wielkoformatowe z możliwością głębokiego formowania materiałów do 12 mm grubości. W zależności od potrzeb, wyposażenie maszyny pozwala na bardzo szybkie przezbrojenie oprzyrządowania w formie pakietu oraz pracę z prędkością do 70 cykli na godzinę. Maksymalne wymiary stołu roboczego to 3000 x 2000 mm, a wysokość tłoczenia do 1050 mm.

Wymiary robocze maszyn UA wg typów:

1000 x 700 mm – UA 100,
1500 x 1000 mm – UA 150,
1500 x 1250 mm – UA 155,
2000 x 1000 mm – UA 200,
2250 z 1250 mm – UA 225,
2500 x 1500 mm – UA 250,
3000 x 2000 mm – UA 300

 

Każdy z wymiarów możliwy jest do wybudowania jako maszyna wolnostojącą oraz jako wersja z rozwijarką materiału z roli lub podajnika arkuszy,bądź jako połączenie obu wersji. Podajnik arkuszy ma możliwość zainstalowania dodatkowej stacji grzewczej,usprawniającej proces termoformowania poprzez jego skrócenie.

Innowacyjnym rozwiązaniem są najnowsze urządzenia UAF dostępne dla wymiarów obszaru formowania 150, 200, 250 i 300. Zastosowana technologia ruchomych zestawów grzejnych „podążających” za procesowanym materiałem oraz adaptowalne do wymiaru formatki ramy zaciskowe są idealnym połączeniem maksymalnej wydajności z ergonomią i ekologią.

Typowe produkty

Maszyny UA są doskonałymi urządzeniami do produkcji elementów wielkogabarytowych – wnętrz lodówek, elementów tapicerki samochodowej i deski rozdzielczej, pokryw silników, nadkoli, nadbudówek, świetlików dachowych, reklam wielkoformatowych, osłon, elementów przestrzennych zamkniętych (technologia Tween-Sheet), palet transportowych.

Maszyny UA - przykłady

UA 100Ed

UA 100g

UA 155g

UA 200

UA 250

UAR 155g

Maszyny ILLIG UA – nowoczesne systemy grzania materiału

W celu uzyskania jak najlepszego rozkładu materiału podczas procesu termoformowania, a co za tym idzie najwyższej jakości wyrobu finalnego od początków firmy ILLIG w 1942 roku rozwijany i udoskonalany jest systematycznie proces nagrzewania materiału. Prace nad systemem grzejnym i ciągłe innowacje mają również odzwierciedlenie w skróceniu czasu nagrzewania a co za tym idzie całego cyklu, zmniejszenie zużycia energii oraz obniżenie kosztów finalnego produktu.

ILLIG proponuje dwa rodzaje kontroli sterowania nagrzewaniem materiału w trzech różnych konfiguracjach.Każdy z nich opiera się na promiennikach podczerwieni jako elementach grzejnych.Każda konfiguracja jest dobierana w zależności od stopnia skomplikowania produktu.W razie konieczności stosowane są również wykonania specjalne,opracowywane przez ILLIGa dla Państwa potrzeb. Oczywiście każdy wariant steruje grzałkami za pomocą wyświetlanej na ekranie panelu sterowania temperatury – co jest znacznym ułatwieniem w stosunku do stosowanej do lat 70-tych regulacji procentowej.

 

Maszyna UA standardowo posiada 2 zestawy grzejne – górny i dolny – jak sama nazwa wskazuje pracują one nad i pod materiałem. Bardzo ważnym elementem sterowania są zastosowane czujniki IR(infra red – podczerwień) kontrolujące temperaturę na powierzchni i w otoczeniu nagrzewanej płyty. Ich obecność pozwala komputerowi maszyny na w pełni automatyczne dostosowanie “obrazu grzania” jaki generują zestawy grzejne do właściwości materiału.

Podstawowym rodzajem sterowania jest strefowe sterowanie “joystickowe”. Grzałki na obu grzejnikach sterowane są za pomocą grzałek “pilotowych” z czujnikami temperatury zarządzających w zależności od wielkości maszyny 5-8 strefami.

Już za pomocą tego systemu uzyskujemy bardzo precyzyjnie podzielony obraz wyposażony w podstawowe ustawienia uzależnione od grubości i rodzaju formowanego materiału, a dodatkowo dostrajamy maszynę za pomocą funkcji “teach-in” (nauka w trakcie pracy) i zapisujemy żądane ustawienia w pamięci maszyny za pomocą łatwego algorytmu. Bardziej dokładnym,stosowanym dla bardzo wymagających materiałów i wyjątkowo trudnych do formowania kształtów (posiadających duże różnice w wysokości formowania, pozytywowo-negatywowych, o bardzo małych kątach nachylenia przy dużej głębokości formowania,z trudnych materiałów) ILLIG proponuje precyzyjny system indywidualnego sterowania każdym elementem grzejnym. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu rozbudowanego komputera przemysłowego i wspomaganiu regulacji obrazu grzania skomplikowanym programem sterującym. Jednak dzięki ergonomicznym rozwiązaniom operowanie maszyną pozostaje intuicyjne.

Scroll to Top